Zajęcia przyrodnicze z edukatorką z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Kaliskach

13 listopada 2023

Realizaując kolejne dodatkowe działania w ramach projektu #Planeta Energii dzieci z grup przedszkolnych 0a i 0b miały przyjemność uczestniczyć 13 listopada br. w zajęciach przyrodniczych z edukatorką z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Kaliskach - Panią Dorotą Wojtaszak. Pani Dorota poprowadziła również gościnnie zajęcia w grupach 5-latków A i B. W trakcie zajęć dzieci rozmawiały o różnego rodzaju parkach i dowiedziały się, czym jest park krajobrazowy oraz w jakiej formie prowadzona jest w nim ochrona przyrody.

Jednak głównym tematem zajęć była rzecz jasna WODA! Przedszkolaki rozmawiały o tym: skąd bierze się woda i jak jest uzdatniana do spożycia. Podawały swoje pomysły dotyczące spsobów oszczędzania wody oraz zastanawiały się, jak może dojść do zanieczyszczenia wód. Wysłuchały wiadomości nt. zjawiska samooczyszczania się rzek oraz znaczenia dla bioróżnorodności nawet najmniejszych zbiorników wodnych, takich jak: oczka śródpolne i rozlewiska. Utrwaliły nazwy zwierząt zamieszkujących: Bałtyk, rozlewiska, bagna, torfowiska czy jeziora.

Na zakończenie zajęć nie zabrakło również ciekawostek o jeżu - z okazji obchodzonego w ubiegły piątek tj. 10 listopada - Dnia Jeża. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony jeży, jako gatunku narażonego na wyginięcie.

Dziękujemy za możliwość spotkania i ciekawą lekcję przyrody!

Tekst: Katarzyna Konopka; Zdjęcia: Magdalena Jaszczuk, Katarzyna Szakoła, Katarzyna Konopka