6-latki A i B

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Czytaj po swojemu”. Święto ma już wieloletnią tradycję i m.in.: poprzez spotkania z bibliotekarzami, zachęca do promocji czytelnictwa; zwraca również uwagę na potrzebę poszanowania praw autorskich oraz rolę książki w wychowaniu młodego pokolenia – szczególnie w dobie coraz szybciej postępującej cyfryzacji.

Z tej okazji dzieci z grupy „Krasnale” wybrały się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Mordach, by odkrywać moc i piękno, które tkwi w książkach. Dzisiejsze spotkanie było prawdziwym świętem książki! Najmłodsi przekonali się, że bycie aktywnym czytelnikiem poszerza horyzonty, edukuje, wnosi w życie ogrom przygód, radości i zabawy.

23 kwietnia 2024
Magdalena Jaszczuk
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Przejdź do - Papierowe nenufary

Papierowe nenufary

Sekret odkrywania natury tkwi w prostocie! Niekiedy skomplikowane zjawiska przyrodnicze można zaprezentować dzieciom w łatwy sposób.
Przedszkolaki, tworząc papierowe nenufary i wrzucając je na powierzchnię wody, zaobserwowały, że kwiaty rozwijają się. Pozaginane płatki kwiatów, otworzyły się, a dzieci... na chwilę wstrzymały oddech ze zdumienia! Okazało się, że papierowe płatki pod wpływem działających na powierzchni wody sił, stopniowo prostowały się. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami, albo obejrzyjcie poniższy filmik! Zapraszamy!
W filmie wykorzystano utwór G. F. Handela - Water Music Suite Nr 3, cz. 5 - Country dance.
 
18 kwietnia 2024
G. Serzysko; Montaż: K. Konopka
Przejdź do - Warsztaty ogrodnicze

Warsztaty ogrodnicze

Wiosna to idealny czas do rozwijania zainteresowania przyrodą, a zwłaszcza obserwowania pojawiających się roślin, ich budowy oraz warunków niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W związku z tym, dzieci z grup: "Krasnale" i "Skrzaty", w tym tygodniu wzięły udział w warsztatach ogrodniczych. W trakcie zajęć dzieci posadziły bratki i cebulkę, a ich praca została doceniona wręczeniem pamiątkowych dyplomów dla najlepszych miłośników i opiekunów przyrody.

Teraz przed dziećmi ważne zadanie - dbanie o posadzoną roślinkę oraz obserwowanie kolejnych etapów jej wzrostu!

Zajęcia ogrodnicze z dziećmi to nie tylko nauka umiejętności praktycznych. Bezpośredni kontakt z roślinami to same korzyści! Ich sadzenie czy przesadzanie, poprawia chwyt i sprawność manualną, kształtuje opiekuńczość, rozwija zmysł dotyku, wycisza, poprawia koncentrację, samodyscyplinę oraz samopoczucie.

11 kwietnia 2024
Wychowawcy grup
Przejdź do - Warsztaty technologiczne - okulary VR

Warsztaty technologiczne - okulary VR

Chętne dzieci z grup: "Krasnale" i "Skrzaty" uczestniczyły w kolejnych już warsztatach technologicznych. Tym razem zajęcia poświęcone były okularom VR. Innowacyjne gogle pozwoliły dzieciom przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości! Nie wychodząc z sali, przedszkolaki odbyły niesamowitą podwodną podróż! Nurkowały i oglądały głębiny oceanu. Okazało się, że przepływające nieopodal rekiny, wcale nie były takie straszne! Wrażenia i reakcje dzieci były niesamowite! :-)

Następnie "Krasnale" i "Skrzaty" odwiedziły wirtualną krainę z baśni Braci Grimm. Dodatkową możliwością w trakcie zajęć było też układanie puzzli, wydrukowanych w druku 3D, przedstawiających zwierzęta.

Dzisiejsze warsztaty dały dzieciom możliwość czerpania radości ze zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności oraz odkrywania świata poprzez zabawę w zupełnie innym wymiarze.

8 kwietnia 2024
Wychowawcy grup
Przejdź do - Zwiedzanie Zamku w Liwie

Zwiedzanie Zamku w Liwie

We wtorek 3 kwietnia br. kl. 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie w ramach Programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”. Koszt zwiedzania to symboliczna złotówka od uczestnika wycieczki! Przedsięwzięcie było możliwe dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego, który zorganizował powyższy Program, celem zwiększania dostępności do kultury uczniom mazowieckich szkół.

Dzieci zwiedziły ekspozycję stałą – zbrojownię oraz wystawy tematyczne w gotyckich piwnicach i na zamkowej wieży. Poznały też legendę o Żółtej Damie Zamkowej. Zainteresowanych opowieścią odsyłamy na stronę muzeum: https://liw-zamek.pl/zolta-dama/ Podziwiały również widoki, rozpościerające się z wieży, na pięknie meandrującą rzekę Liwiec.

Drugą częścią wizyty na Zamku w Liwie był udział dzieci w lekcji muzealnej "Kultura rycerska w średniowieczu", dzięki której poznały uzbrojenie rycerzy oraz przebieg ceremonii pasowania, oglądały repliki broni i fragmentów opancerzenia oraz strojów z epoki średniowiecza.

4 kwietnia 2024
G. Serzysko, M. Jaszczuk, K. Konopka
Przejdź do - Siejemy rzeżuchę

Siejemy rzeżuchę

W tym tygdoniu w naszej grupie można już było poczuć wiosenny nastrój i atmosferę nadchodzącej Wielkanocy. Dzieci z gr. "Skrzaty" z ogromną radością zaangażowały się w wysiewanie rzeżuchy. Następnie udekorowały ją wielkanocnymi ozdobami w uroczych doniczkach - skorupkach. Teraz czas na podlewanie nasionek i obserwowanie kiełkujących roślin!

Tak przygotowana rzeżucha będzie idealną i... jadalną ozdobą na wielkanocnym stole :-)

27 marca 2024
Grażyna Serzysko